„Finalistka” Magdalena Majcher (PRZEDPREMIEROWO)

finalistka

Finalistka to kolejna książka Magdaleny Majcher, wydana w serii true crime.  Pisarka po raz kolejny zapuszcza się w odmęty ludzkiej psychiki i dotyka ciemnej strony człowieczej duszy. I robi to tak dobrze, że jeszcze długo po lekturze będą towarzyszyć Wam ciary. Wstrząsająca, przejmująca, a przy tym boleśnie prawdziwa – taka właśnie jest Finalistka.  

finalistka

Darek nie był głupi. (…) Oczywiście, nie zamierzał podcinać Agacie gardła, jak chyba się wyraził. Kochał ją i nie chciał, żeby umarła. Pragnął tylko mieć ją dla siebie. Uśpił to marzenie na długie lata, na które Agata zniknęła mu z horyzontu, lecz kiedy wróciła, dawne uczucia odżyły z pełną mocą.

Finalistka

W latach 90. spokój jednej z lokalnych redakcji burzy wtargnięcie młodego mężczyzny, który żąda skontaktowania go z Agatą Szklarską – obecnie panującą Miss Polski. Szklarska, po zrobieniu oszałamiającej kariery w Nowym Jorku, wróciła do kraju, a Darek za wszelką cenę chce się z nią spotkać. Dziennikarka stanowczo odmawia i na jakiś czas zapomina o całym zajściu. Gdy sobie o nim przypomni, na wiele rzeczy będzie już jednak za późno… Czy ona lub ktoś inny, zareagowawszy w porę, dałby radę zapobiec nieszczęściu? Może gdyby Agata nie wróciła do Polski, nie doszłoby do tragedii? Albo gdyby z kimś porozmawiała? Gdyby ktoś podszedł do sprawy stalkingu na poważnie… Niestety, w tamtych czasach stalking nie funkcjonował w polskim kodeksie karnym. Musiało upłynąć dużo czasu i dojść do okropnego dramatu, by, coś się w tej w kwestii zmieniło.

Ofiara stalkingu

Finalistka znakomicie ukazuje zjawisko stalkingu, które zaczyna się niepozornie, najpierw w głowie mężczyzny, by później ewoluować i doprowadzić do śmierci niewinnej kobiety. Na pozór niewinne spojrzenia, liściki, fascynacja, która przerodziła się w obsesję i zmieniła na zawsze życie kilkorga ludzi. Inspiracją do napisania tej książki stała się prawdziwa historia, głośna na całą Polskę, bo ofiarą była znana osoba – Miss Polski. Ale ile takich kobiet było przed nią? Ile po niej padało – i nadal pada – ofiarami swoich prześladowców? Prześladowców, których często lekceważą albo ofiary, albo ich najbliżsi i wymiar sprawiedliwości? 

Literatura z przesłaniem

Najnowsza książka Magdaleny Majcher to lektura dla każdej kobiety. Może dzięki niej jakaś kobieta zawalczy o siebie? Bo taka historia może przytrafić się każdej z nas – nie musimy być żadną miss, ani znaną osobą, by spotkać na swojej drodze takiego Darka. Wystarczy, że znajdziemy się w nieodpowiednim dla nas miejscu i czasie i nie zrobimy absolutnie nic złego. Agata też nie zrobiła, a mimo to ofiara zastanawiała się, czym mogła sprowokować swojego prześladowcę…

Magdalena Majcher znakomicie weszła w skórę zarówno kata, jak i ofiary. W bardzo obrazowy sposób ukazała historię, którą najpierw napisało samo życie. Wciąga, przeraża, skłania do refleksji. Pisarka zostawia czytelnika z oceną opisywanych przez siebie postaci oraz ich zachowań, życiowych wyborów. Nie ocenia, nie stygmatyzuje. Po raz kolejny oddaje w ręce czytelników historię najwyższej klasy. 

finalistka

Wiedział, że nie uda mu się zapomnieć o Agacie, przecież już raz próbował. Z drugiej strony – zdawał sobie sprawę, że sam jej widok, nie zaspokoi jego pragnienia. Może na chwilę oszuka głód, ale wkrótce tęsknota powróci ze zdwojoną siłą. Agata była zgubą. Kochał ją i nienawidził jednocześnie. Nigdy nie przypuszczał, że można żywić do jednego człowieka tak ambiwalentne uczucia. 

Premiera książki – 26 października

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem W.A.B. oraz Autorką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *