Jaśminowa Saga Anny Sakowicz to epicka saga rodzinna o rodzinie Jaśmińskich. Jej akcja rozgrywa się na tle epokowych wydarzeń w Gdańsku. Radości splatają się tu z tragediami, a piękny język Anny Sakowicz sprawia, że lektura jest czystą przyjemnością.
Gdańsk to szkatułka kryjąca wewnątrz mnóstwo innych szkatułek. Kiedy otworzyło się jedną, znajdowało się drugą, a potem następną i następną, jak w matrioszce, którą ojciec kupił jej na Dominiku.
Antoni Jaśmiński, introligator, chce godnego życia dla siebie i swojej rodziny. Zależy mu na dobrym wydaniu za mąż swoich córek. Dla najstarszej znajduje syna niemieckiego antykwariusza. Czy nowoczesna i marząca o pracy w „Gazecie Gdańskiej” Katarzyna podda się woli ojca? Dla potulnej i nieśmiałej Stasi też znajdzie idealnego, w swoim mniemaniu, kandydata. Nie będzie liczył się z uczuciami córki. Z kolei Julia, najmniej urodziwa z sióstr, obawia się, że żaden mężczyzna, mimo usilnych starań jej ojca, nie zechce pojąć ją za żonę. Zaś Piotr, jeden z synów Jaśmińskich, w skrytości ducha marzy o seminarium. Gdy jednak w 1916 r. pod kołami powozu, na skutek nieszczęśliwego wypadku, ginie jego brat Paweł, marzenia mężczyzny mogą się nigdy nie spełnić. Po tej tragedii rodzina Jaśmińskich stopniowo rozsypuje się. Rodzeństwo sami musi radzić sobie z przeżywaniem żałoby. Na ich oczach zaczyna rozpadać się małżeństwo ich rodziców – ojciec ucieka w pracę, matka zaś pogrąża się w smutku. Czy jest jeszcze szansa na ponowne scalenie rodziny Jaśmińskich?
Burzliwe losy Jaśmińskich rozgrywają się w mieście słynącego z przepięknej architektury i niezwykle bogatej historii. Mowa oczywiście o Gdańsku. Gdańsku, który stanowi nie tylko tło wydarzeń, ale jest również jednym z bohaterów historii, która wyszła spod pióra Anny Sakowicz. Najważniejsze są tutaj losy córek Antoniego. Kobiet tak różnych, że trudno uwierzyć w to, iż zostały wychowane w tym samym domu. Mimo że każdego dnia muszą mierzyć się z narzucanymi ich sposobami zachowywania się, które „przystoją” każdej kobiecie, nie wszystkie chcą się im poddawać. Każda z nich chce przeżyć życie na swój sposób.
Podsumowując, Czas grzechu to powieść obyczajowa, z mocno rozbudowanym wątkiem historycznym, ukazująca koleje losu rodziny Jaśmińskich w ogarniętym wojną Gdańsku. Autorka jednak nie poprzestała na tym i wplotła elementy romansu, kryminału oraz problematykę społeczną i psychologiczną, dzięki czemu książka ta stanowi prawdziwą perełkę w jej pisarskim dorobku. Kolejne tomy sagi są w przygotowaniu i nie ukrywam, że czekam na nie z niecierpliwością. Anna Sakowicz w szczytowej formie! Gorąco polecam 🙂
Czy naprawdę uderzałyście parasolkami w okna Piłsudskiego?
Anna Sakowicz – jedna z najpopularniejszych polskich pisarek. Absolwentka filologii polskiej. Pracowała jako dziennikarka, a także jako redaktor naczelna pisma pedagogicznego „Wokół Szkolnych Spraw”. Obecnie skupia się już tylko na pisaniu książek, prowadzeniu swojego bloga Kura Pazurem oraz rowerowych wycieczkach. Kocha to, co robi i próbuje wycisnąć z życia to, co najlepsze.
Za książkę do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwo Poradnia K oraz Autorce.
2 komentarze