„Najważniejszy” – Magdalena Majcher

najważniejszy

Najważniejszy to kolejna książka w literackim dorobku Magdaleny Majcher. Pisarka nie boi się w swoich książkach poruszać tematów tabu: macierzyństwo opisuje bez wszechobecnego lukru, zagląda na ekskluzywne osiedla i opisuje brudy oraz ciemne sprawki mieszkających tam ludzi, którzy na pozór są „lepsi” od innych, i, przede wszystkim, nie ocenia swoich bohaterów. Ich ocenę pozostawia każdemu czytelnikowi.  Jej książki to literatura obyczajowa na bardzo wysokim poziomie.

najważniejszy

Moją największą słabością była nieumiejętność walki o swoje. Wycofywałam się. Potrafiłam walczyć jak lwica, kiedy krzywda działa się mojemu dziecku, ale kompletnie nie potrafiłam zadbać o siebie. 

Najważniejszy to historia Martyny – dwudziestotrzyletniej kobiety, która została matką w wieku niespełna 19 lat. Martyna jest wspaniałą mamą dla swojej czteroletniej córeczki i, mimo rozstania, ma bardzo dobre relacje z ojcem swojego dziecka. Zawsze może liczyć na pomoc Przemka, który też bardzo angażuje się w wychowanie córki. W życiu prywatnym jest jednak bardzo zagubiona – szuka miłości w ramionach mężczyzn, którzy traktują ją jak przelotną znajomość. Podświadomie nie wierzy, że można ją szczerze i bezinteresownie pokochać. Przeświadczenie to skrywa głęboko w sobie. Ma w sobie dużo żalu i nie potrafi przebaczać. Gdy osoba, która ją skrzywdziła, wyciąga do niej rękę i usiłuje naprawić błędy przeszłości, Martyna nieświadomie wprawi w ruch machinę, która spowoduje nieodwracalne zmiany w życiu jej samej oraz całej jej rodziny… Czy Martyna w końcu uwierzy, że zasługuje na miłość i szczęście? Czy nauczy się przebaczać? 

Co mnie najbardziej zaskoczyło w trakcie lektury Najważniejszego? Ciepło bijące z tej pięknej historii oraz… zakończenie. Czyżby autorka w końcu pokusiła się o optymistyczne zakończenie? A jeśli tak, to dla kogo mogło być ono optymistyczne? Wszak to, co dla jednego jest happy endem, dla drugiego okaże się smutnym lub po prostu nieidealnym zakończeniem. Magdalena Majcher słynie z opowiadania słodko-gorzkich historii, ale bez klasycznego happy endu. Czy ten sam schemat zastosowała w najnowszej powieści? 

Najważniejszy to bardzo życiowa powieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, niosąca jednak nadzieję, z bardzo ciekawymi portretami psychologicznymi bohaterów. To powieść o szukaniu miłości i jednoczesnym lęku przed tym potężnym uczuciem. Prezentuje szeroką paletę emocji i przypomina, co jest w życiu ważne.

Magdalena Majcher to pisarka z misją. Podejmuje trudne tematy i uwrażliwia społeczeństwo na koleje ludzkich losów. Pokazuje, że życie nie jest czarno-białe. Ani ludzie. Czaruje czytelników słowem pisanym i niebanalnymi historiami. Do jej książek się wraca i pamięta się je długo po odłożeniu na półkę. Nie inaczej rzecz ma się z Najważniejszym. Niech was nie zmyli zimowa okładka – książkę tę można czytać przez cały rok, nie tylko w okresie bożonarodzeniowym. Zawarty w niej wątek świąt i zimy stanowi jedynie tło znacznie ważniejszych wydarzeń.

Książki Magdaleny Majcher biorę w ciemno!

Bardzo chce kochac i być kochana i boję się miłości, bo wielokrotnie przekonywałam się, że miłość oznacza rozczarowanie i dorzucenie. I właśnie dlatego powinnam wypełnić ten brak.

Fot. Weronika Smieszek

Magdalena Majcher jedna z najpopularniejszych współczesnych autorek młodego pokolenia. W życiu robi to, co kocha najbardziej, czyli pisze książki. Pełnoetatowa pisarka, szczęśliwa żona i mama. Poza literaturą kocha wszystko, co hiszpańskie i uwielbia podróże oraz Morze Bałtyckie. 

Za książkę do recenzji oraz przepiękną przesyłkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Pascal oraz Autorce. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *