Przedświąteczny czas to dla wielu osób czas wybaczania, pojednania z bliskimi, gorączkowych zakupów robionych na ostatnią chwilę i wielkiego sprzątania. Agata Bizuk w swojej najnowszej książce Zapomniana piosenka przypomina nam, co tak naprawdę liczy się w te święta. I tak naprawdę każdego dnia. To magiczna historia pełna refleksji i wzruszeń. Idealna do przeczytania w przedświątecznym okresie.

Świat się dla niego skończył, nie było więc sensu brać w nim więcej udziału. Będzie musiał nauczyć się żyć bez niej, ale to nie będzie takie samo życie. Bo już nigdy nie będzie tak samo…

20-letni Dominik wychowywał się w domu dziecka. Po osiągnięciu pełnoletności próbuje ułożyć sobie dorosłe życie. Nie ustaje również w poszukiwaniach matki – nigdy nie uwierzył, że byłaby w stanie porzucić go bez słowa wyjaśnienia… Z kolei Ksawery to starszy pan, wdowiec, przygotowujący się do obchodzenia pierwszych świąt bez ukochanej żony, która zmarła. Ma co prawda syna, ale mieszka on w Anglii i jest tak pochłonięty własnymi sprawami, że nie ma czasu żeby usiąść z ojcem przy wigilijnym stole. Pewnego dnia ścieżki tych dwóch mężczyzn połączą się dzięki wypadkowi i pewnej dziewczynie. Z tego spotkania wyniknie wiele dobrego dla obojga mężczyzn. 

Czy Dominikowi uda się ustalić prawdziwą przyczynę oddania go do domu dziecka? Czy odnajdzie matkę? Dlaczego Ksawery nie spędzi Bożego Narodzenia z jedynym synem? Jakie niespodzianki przyniesie im los? 

Zapomniana piosenka  to lektura skrywająca w sobie wiele nadziei, ludzkich tęsknot oraz niesprawiedliwości. Autorka dużo miejsca poświęca również opisaniu starości, czyli tematu przez wiele osób wypieranego ze świadomości i z literatury. We współczesnym świecie nie ma miejsca na starość. Ani na starych ludzi. Agata Bizuk pokazuje jednak, że i starość, mimo że się Pani Bogu nie udała, nie musi oznaczać całkowitego społecznego wykluczenia. 

Dzięki lekturze Zapomnianej piosenki docenimy to, co mamy. Dostrzeżemy, że często szukamy szczęścia na siłę, tam, gdzie nigdy go nie znajdziemy. Przekonamy się, że Boże Narodzenia to czas cudów i miłości. I nie jest to wyświechtany banał. 

Dom to ludzie, do których wraca się z przyjemnością, dom to zapachy, smaki, śmiechy i łzy. To zapach porannej kawy wypitej w dobrym towarzystwie. To takie emocje, których nie czuje się, będąc w pojedynkę.

Agata Bizuk

Agata Bizuk – jedna z polskich pisarek młodego pokolenia. Ma na swoim koncie takie książki, jak: Nic za darmo, Narzeczona z second-handu, Emigrantka, Zielona 13 oraz Piątek trzynastego. Pisanie książek to jej pasja. Aktywna w mediach społecznościowych, po prostu równa (i fajna) babka z głową pełną pomysłów.  

Za książkę do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Dragon.

2 komentarze

  1. Każdy ma swoje podejście do literatury. Na rynku jest tyle książek, że każdy może wybrać to, co go interesuje 🙂

  2. Ja nie czytam książek, jeśli autor przynajmniej nie dostał nagrody nobla…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *