Znak Gryfa to kolejna wspaniała książka polskiej autorki, która ukazała się ostatnimi czasy nakładem wydawnictwa Lira. Wyobrażaliście sobie czasem, że macie możliwość poznać cudze myśli? Co byście zrobili z taką wiedzą i umiejętnościami? Czasem wiedza okazuje się cenniejsza od działania, a zdobywanie jej staje się zajęciem dużo bardziej ryzykownym niż wypowiedzenie wojny… Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!

 

znak gryfa

Przed oczami stanęły jej organizowane przez ojca seanse spirytystyczne i szereg mediów, które przewinęły się przez dawną posiadłość Fersenów. Przypomniały się jej rozszerzone niemal do granic możliwości źrenice ojca i leżące na stoliku fajki z opium oraz wszystko to, co wydarzyło się później. 

Znak Gryfa

Kiira Fersen to trzydziestoletnia nauczycielka w liceum dla dziewcząt. Mieszka w Szczecinie na początku XX wieku. Kiira to kobieta dumna, pewna swojej wartości, a jednocześnie uwikłana w konwenanse oraz ograniczona lojalnością wobec rodziny.  Stara się ratować jej dobre imię. Gdy na jej drodze staje Emil, amerykański psychiatra, w Kiirze budzi się tęsknota za marzeniami, za podążaniem własną ścieżką. Emil to niezwykle ambitny naukowiec-eksperymentator, zgłębiający tajniki ludzkiego umysłu oraz poznawania sekretów innych osób. Fascynuje tym Kiirę, która stanowi jego zupełne przeciwieństwo – nie potrafi odczytywać emocji innych ludzi. W końcu kobieta stawia wszystko na jedną kartę i wyrusza z naukowcem w podróż po Niemczech, by krzewić jego idee i pomóc mu uzyskać wsparcie na dalsze badania.

W pogoni za marzeniami

Młodzi naukowcy początkowo święcą tryumfy, nawiązują liczne znajomości, które mają im pomóc w dalszym rozwoju kariery. Jednak ich dobra passa nie trwa wiecznie – wkrótce pojawiają się problemy. Zaczynają boleśnie odczuwać skutki swojej decyzji. Z biegiem czasu okazuje się, że Emil nie działa sam – stoi za nim pewien tajemniczy pracodawca, a prawda o jego eksperymentach jest nieco inna niż się początkowo wszystkim wydawało… Emil i Kiira zostają wciągnięci w niebezpieczną grę, której reguły zmieniają się jak w kalejdoskopie. Czy wyjdą z niej cało? Kim okaże się tajemniczy pracodawca? Co z tym wszystkim wspólnego ma pewna tajna organizacja?

Znak Gryfa to książka znakomicie opisująca społeczne niepokoje w przededniu I wojny światowej. Znajdziecie w niej wszystko, co potrzebne jest dobrej lekturze: niebanalnych bohaterów, przystępny język (co w powieści historycznej stanowi jej niewątpliwie duży atut), niesamowity klimat oraz wciągającą akcję. Wszystko to razem sprawia, że Znak Gryfa jest literacką ucztą, nie tylko dla fanów gatunku. Autorka bardzo dobrze oddała tło powieści – widać, że pisanie książki zostało poprzedzone porządny reasearchem. Całość dopełnia klimatyczna okładka, która zauroczyła mnie od pierwszej chwili. Nie mogę się na nią napatrzeć! A książkę gorąco Wam polecam, nie zawiedziecie się! 

znak gryfa

Zatem jesteś kimś w rodzaju szpiega – wywnioskowała. 

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem LIRA.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *